Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego we współpracy z Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej Uniwersytetu SWPS w ramach cyklu czwartkowych spotkań o Azji Wschodniej "Azjatyckie dylematy" zapraszają na spotkanie dyskusyjne:
Chiny: w poszukiwaniu nowego modelu rozwoju
Problemy tego kraju przedstawi:
Amb. Ksawery Burski – sinolog i ekonomista, Uniwersytet SWPS
Moderator: prof. dr hab. Krzysztof Gawlikowski – Uniwersytet SWPS
26 października 2017 r. (czwartek), w godz. 18.00-20.00
Chiny: w poszukiwaniu nowego modelu rozwoju
Dotychczasowy model rozwoju Chin, jak twierdzi się w tym kraju, musi zostać zmieniony, co próbuje się już robić od kilku lat. Kontrowersje dotyczą tego, jaki ma być ten nowy model. Chiny osiągnęły faktycznie średni poziom rozwoju i zamożności. Stały się pierwszą gospodarką świata, gdyż ich produkt krajowy brutto (PKB, liczony według realnej wartości juana) przewyższa PKB Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej. Dla 130 krajów świata Chiny stały się partnerem gospodarczym numer jeden.
Rozwój ekstensywny, ze stosowaniem starych technologii, z konkurencyjnością opartą na niskich płacach, i z zanieczyszczaniem środowiska naturalnego, co osiągnęło alarmujący poziom – musi być zastąpiony przez inny model, gdyż rozwój musi być kontynuowany, ale w nowych formach. Zamiast opierania gospodarki na eksporcie, powinna rosnąć rola rynku wewnętrznego przy coraz zamożniejszej klasie średniej. Nowe, zaawansowane technologie powinny zastępować stare, a poziom wykształcenia także musi szybko rosnąć. Powinna też postępować dalsza urbanizacja kraju. Pytanie: jak szybko i w jakich formach procesy te mają postępować.
Przywódcy chińscy określają ustrój kraju jako „demokrację konsultatywną”, która - ich zdaniem - jest dla kraju lepsza niż zachodnia demokracja liberalna. Jednak także na ten temat trwają debaty, jak ta demokracja ma się rozwijać i jak należy umacniać „rządy prawa” wpisane do konstytucji w 1999 roku (ochronę praw człowieka dopisano do niej w 2004 roku). Walka z korupcją sięgającą wysokich szczebli władzy stawia wiele praktycznych kwestii w sferze praworządności.
Prezydent Xi Jinping dokonał dużego zwrotu ideologicznego lansując nawiązywanie w o wiele szerszej skali niż to było dotychczas do tradycji narodowych, do tradycyjnych koncepcji chińskich, w tym konfucjańskich, jako części składowej „renesansu narodowego”. W sferze politycznej kładzie się o wiele większy nacisk niż dotychczas na obronę chińskich interesów narodowych, co będzie rzutowało na politykę zagraniczną Chin i ich relacje z sąsiadami oraz innymi mocarstwami. Wokół tych kwestii również narastają kontrowersje.
18 października zaczyna się w Pekinie XIX Zjazd Komunistycznej Partii Chin rządzącej tym gigantycznym krajem. Ma on wytyczyć główne kierunki polityczne na kolejnych pięć lat.
Kluczowe problemy Chin stojące przed tym zjazdem przedstawi amb. Ksawery Burski, jeden z najlepszych polskich znawców tego kraju.
Prof. dr hab. Krzysztof Gawlikowski
Dyrektor Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej
Uniwersytetu SWPS