Widok półek uginających się pod ciężarem książek – w księgarni, bibliotece czy kiedy przeglądamy czyjąś prywatną kolekcję – bywa dezorientujący. W obliczu tak wielkiej ilości tytułów trudno nie zadawać sobie pytania, co z tego wszystkiego właściwie warto przeczytać. Wzrok prześlizguje się po grzbietach i tytułach, nie zatrzymując się koniec końców na żadnym z nich. Czy szukamy czegoś tylko dla siebie, czy żeby przeczytać wspólnie z uczniem/uczennicą, czy z kimś bliskim, na przykład dzieckiem, rodzicem, przyjacielem/przyjaciółką (jednym słowem wspólnie z szansą na późniejszą dyskusję), warto czasem wiedzieć, co oferuje dana pozycja lub gdzie szukać określonej tematyki. A stawka jest wysoka – literatura potrafi udzielać odpowiedzi na pytania, które zadajemy sobie w życiu codziennym, zwłaszcza w dzieciństwie i wieku nastoletnim, kiedy wiele kwestii wydaje się niezrozumiałych i nie wiadomo, jak , kogo i o co pytać.
Wszystkie powyższe dylematy znamy z doświadczenia i jako osoby, dla których literatura dziecięca i młodzieżowa to pasja, chcemy spróbować pomóc w radzeniu sobie z nimi. Poniższe zakładki na bieżąco uzupełniamy o tytuły, które wydają nam się wyjątkowe – poruszają daną tematykę w oryginalny sposób, zachęcają do lektury, pomagają rozmawiać na tematy, które często trudno poruszać, lub naprowadzają na odpowiedzi każdego, kto poszukuje ich na własną rękę. Wśród zebranych pozycji znajdują się zarówno beletrystyka, jak i literatura non-fiction, a do każdej z nich podchodzimy krytycznie i z uwagą. Nie zamieszczamy recenzji, ale krótkie zarysy fabuły i opis tego, co przyciągnęło nasza uwagę. Mamy nadzieję, że poniższe zestawienie pomoże w rozwiewaniu czytelniczych wątpliwości, jesteśmy także otwarci na propozycje i sugestie.
Wszystkie książki z zestawienia znajdują się w zbiorach Muzeum Książki Dziecięcej. Treść zakładek poddajemy obecnie odświeżeniu.