Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej
oraz
Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne
Katedra Języków i Kultur Afryki UW
Afrykamera
zapraszają 16 listopada w godz. 18.00 - 20.00 na debatę pt.
Wokół kinematografii afrykańskiej i festiwali filmowych
Niedawno zakończyła się 17. edycja festiwalu Afrykamera. Tegorocznym tematem przewodnim festiwalu był (afro)futuryzm rozumiany jako swoista filozofia, sztuka i performatywna praktyka twórcza. Na ekranach kin w wielu miastach Polski mogliśmy obserwować, w jaki sposób Afrykanie projektują, interpretują i kreują własną, filmową opowieść o swojej przyszłości. Prelegenci, znawcy kinematografii afrykańskiej, a także twórcy festiwalu, porozmawiają o historii i obecnej kondycji afrykańskiego kina oraz opowiedzą o swoim doświadczeniu jako organizatorów festiwali filmowych. Jakie wyzwania stoją przed reżyserami z Afryki? Jaka tematyka i problematyka ich interesuje? Jakie jest zróżnicowanie kinematografii afrykańskiej? Jaka przyszłość przed afrykańską twórczością dokumentalną i fabularną? Jakie wyzwania stoją przed organizatorami festiwali filmowych w Polsce? Na te i wiele innych pytań, postarają się odpowiedzieć w czasie debaty prowadzonej przez Redaktor Beatę Kwiatkowską zaproszeni Prelegenci:
dr Miłosława Stępień - Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Doktor literaturoznawstwa afrykańskiego, magister filologii angielskiej i kulturoznawstwa afrykańskiego. Ukończyła podyplomowe studia pedagogiczne. Na UW prowadziła zajęcia poświęcone literaturom afrykańskim oraz kinematografii Afryki. Wieloletnia współorganizatorka Festiwalu Afrykamera.
mgr Przemysław Stępień - Dyrektor Artystyczny Festiwalu Afrykamera, jego pomysłodawca i główny Organizator.
dr Izabela Will - językoznawczyni, znawczyni kultury i literatury Hausa. Jest członkiem PTAfr, pracuje w redakcjach naukowych czasopism afrykanistycznych. W 2005 r. obroniła pracę doktorską pt. “Syntactic Classes of Nouns in Hausa”. Jest adiunktem w Katedrze Języków i Kultur Afryki UW. Prowadzi i realizuje granty naukowe, jest laureatką Nagrody Rektora za Osiągnięcia Naukowe. Na UW prowadzi zajęcia z dydaktyki języka hausa na różnych poziomach zaawansowania, zajęcia ze sztuki Afryki, komunikacji międzykulturowej oraz zajęcia poświęcone społeczeństwu i kulturze Nigerii. Jej zainteresowania badawcze obejmują również nigeryjski biznes filmowy, afrykańską kinematografię ze szczególnym uwzględnieniem Nollywood.
Beata Kwiatkowska (moderator) - dziennikarka kulturalno-społeczna, której reportaże były nagradzane na międzynarodowych konkursach. Beata Kwiatkowska przez kilkanaście lat pracowała w Polskim Radiu, a po zmianach politycznych zasiliła zespół Radia 357.