Na terenie całej Biblioteki Czytelnicy mają możliwość: korzystania ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, podłączenia własnych urządzeń do bezprzewodowego Internetu, dostępu do bazy danych subskrybowanych przez Bibliotekę (wyjątek stanowi baza prawnicza Lex Omega, która jest dostępna jedynie w Czytelni im. Faustyna Czerwijowskiego oraz cyfrowa wypożyczalnia Academica, która znajduje się w Informatorium), korzystania z usług reprograficznych za pośrednictwem Pracowni Kserograficznej lub samodzielnego wykonywania wydruków i kserokopii przy pomocy urządzeń wielofunkcyjnych i bezpłatnego skanowania wybranych zbiorów. Więcej informacji na temat usług Biblioteki znajduje się w regulaminach i cennikach.
W zbiorze varsavianów znajdują się dokumenty wydane po 1800 roku: książki, czasopisma, druki ulotne, a także fragmenty większych całości. Dotyczą one różnorodnych aspektów życia Warszawy i regionu w ujęciu historycznym i współczesnym. Od 1992 r. gromadzi się tu bieżącą prasę lokalną i środowiskową tworząc najbardziej reprezentatywny w tej dziedzinie zbiór w Warszawie. Więcej…
* Czytelnia otwarta ze zbiorami w wolnym dostępie. Dostęp do cimeliów z zasobu Działu (z sygnaturą VARS.CIM) będzie ograniczony do odwołania. Prosimy o ich zamawianie bezpośrenio w Dziale przez e-mail (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) z przynajmniej dwudniowym wyprzedzeniem. W mailu prosimy podać nazwisko i numer karty Czytelnika oraz planowany termin wizyty.