Dział Sztuki, Rzemiosł Artystycznych i Kartografii zaprasza na drugą wystawę z cyklu „Mistrzowie ekslibrisu polskiego” - tym razem poświęconą twórczości Stanisława Jakubowskiego, wybitnego grafika, malarza i pedagoga.
Artysta urodził się w 1885 r. w Kosowie na Podkarpaciu, a zmarł w 1964 r. w Krakowie, z którym związany był przez większą część swojego życia. Absolwent Szkoły Przemysłu Drzewnego w Stanisławowie (1903-1906) i krakowskiej ASP (1907-1912), gdzie studiował pod okiem T. Axentowicza, T. Dębickiego i L. Wyczółkowskiego, poświęcił się głównie grafice. Jest autorem ok. 100 ekslibrisów, które zajmują znaczną pozycję w jego dorobku twórczym. Uprawiając z zamiłowaniem drzeworyt, wprowadził na nowo tę zapomnianą wówczas technikę do polskiej sztuki graficznej i to jest jego ogromna zasługa. Stosował też - choć znacznie rzadziej -techniki metalowe m. in. miedzioryt, akwafortę, cynkotypię. Zainteresowania archeologią, historią ornamentu, historią pisma, a szczególnie mitologią słowiańską znalazły odzwierciedlenie w jego twórczości. W pracach artysty pojawiają się Światowidy, Peruny i Dażbogi, uroczyska i święte dęby. (Oblicze Dażboga na ekslibrisie własnym z 1923 r.) Częste są też motywy roślinne, widać także wpływy Młodej Polski. Ekslibrisy Jakubowskiego posiadają duże walory dekoracyjne, którym podporządkował artysta także liternictwo.
Ekspozycja obejmuje 41 ekslibrisów Stanisława Jakubowskiego, w tym nagrodzony na Międzynarodowej Wystawie Ekslibrisów w Los Angeles w 1927 r. księgoznak wykonany dla znanego krakowskiego lekarza, bibliofila i kolekcjonera Przecława Smolika, przedstawiający prasłowiańską strażnicę.
Wystawę oglądać można od 1 grudnia w Czytelni Czerwijowskiego (pod arkadami) na parterze Biblioteki.