Pracownia Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży Wydziału Polonistyki UW oraz Muzeum Książki Dziecięcej zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową "Trzy dekady dzieciństwa 1989-2019. Wychowanie, sztuka, media".
W ciągu trzydziestolecia 1989-2019 rodziły się i dorastały kolejne generacje młodych Polaków. Ich dzieciństwo przypadło na czas rewolucyjnych przemian ustrojowych, gospodarczych, społecznych i kulturowych. Wielka historia nie jest jednak w stanie stłumić niepowtarzalnego żywiołu radości i energii dzieciństwa. Usytuowane pozornie na marginesie ważnych wydarzeń, jest w istocie zaczątkiem prawdziwych zmian. Zalążkiem przyszłości.
Przez trzy ostatnie bardzo ważne dekady życia polskiego społeczeństwa dzieciństwo uległo tak wielkim metamorfozom, że więcej jest obszarów różniących nasze dzieci z początku i z końca trzydziestolecia, niż punktów zbieżnych. Inna jest książka dla dziecka, inna biblioteka dziecięca, szkoła, zmieniły się: środowisko medialne, pryncypia wychowawcze, wzory osobowe, cele, zadania, jakie stawiamy młodemu pokoleniu. Inne są teatry i filmy, a nawet podwórka, na których dzieci bawią się w gry odmienne niż trzydzieści lat temu.
Organizatorzy konferencji zamierzają podjąć próbę opisu tych najważniejszych różnic nie tylko w doświadczaniu, ale i rozumieniu dzieciństwa. Chcielibyśmy, by analiza najważniejszych zjawisk stała się punktem wyjścia dyskusji nad tym, jakie jest dzieciństwo dzisiaj, co z wartości minionego czasu zgubiliśmy, a co udało się ocalić, jakie nowe wartości wniósł czas do środowiska społecznego i kulturowego, w którym wzrasta młode pokolenie.
28-29 września 2018 r.
Sala Konferencyjna
Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy
Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego
Opiekun naukowy konferencji:
prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński.
Organizatorzy:
Aleksandra Korczak (UW)
Marta Niewieczerzał (UW, MKD)
Ewelina Rąbkowska (UW, MKD)
Serdecznie zapraszamy, wstęp jest wolny i nie wymaga rejestracji.