Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy do Biblioteki na Koszykowej na finisaż wystawy „Nie żałować Niepamięci. O Powstaniu z ust Powstańców”.
Tym razem spotkamy się z Powstańcami Warszawskimi i wspólnie zaśpiewamy powstańcze piosenki!
Spotkanie poprowadzi dziennikarz telewizyjny i prezenter - Pan 𝗧𝗼𝗺𝗮𝘀𝘇 𝗪𝗼𝗹𝗻𝘆.
🗣️🎼🎵🎶Ferajna z Hoovera to grupa znajomych, która spontanicznie połączyła swoje muzyczne talenty, by oddać hołd Warszawskim Powstańcom, śpiewając na ulicy ich piosenki. Ciepły odbiór publiczności na ich występy sprawił, że grają do dziś przybliżając słuchaczom piosenki nie tylko powstańcze i okupacyjne, a także utwory legionowe oraz inne znane melodie patriotyczne. Okrzyknęli się Ferajną z Hoovera, gdyż to właśnie na skwerze Hoovera przy Krakowskim przedmieściu w Warszawie, już od 6 lat można spotkać ich w najważniejsze rocznice dla naszego Państwa i miasta. Warszawiacy, patrioci, a przede wszystkim przyjaciele.
▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎
O wystawie...
Wystawa składa się z nagrań - opowieści Powstańców Warszawskich, ich fotografii, oraz zdigitalizowanych zbiorów Biblioteki - Prasy Powstania Warszawskiego oraz Jawnutki.
Biblioteka, zrealizowała nagrania wytypowanych Powstańców Warszawskich, którzy nie tylko podzielili się swoimi wybranymi wspomnieniami, lecz także opowiedzieli o symbolach Powstania Warszawskiego - wystawa dotyka „Znaku Polski Walczącej”, godziny „W”, historii zdobycia PAST-y, oraz „Pomnika Małego Powstańca”. Rozpoczyna ją utwór Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”- wyliczanka stanowiąca najprostszą formę edukacji patriotycznej najmłodszego pokolenia, który recytowany przez Powstańców zaproszonych do nagrań, w symboliczny sposób nawiązuje do udziału dzieci i młodzieży w tym zrywie.
Pomysłodawczynią wystawy, jak również jej autorką i realizatorką nagrań oraz fotografii jest Paulina Niedzielska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która działa aktywnie w zakresie fotografii i wideo. Jeden z jej autorskich projektów „Znaki Niepamięci” ma na celu zachowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim wśród przyszłych pokoleń.
"Nie jest łatwo nie pamiętać,
Gdy idąc ulicą na murach napotykasz ślady po kulach.
Gdy biegnąc rano do pracy, czy szkoły
mijasz zatroskanych staruszków,
którzy wcale się nie spieszą.
Niepamięć stawia przed nami pytania, na które za wszelką cenę pragniemy znaleźć odpowiedzi, aby postawić kropkę. Poszukujemy więc rzeczy, które rozwikłają zagadki przeszłości. Tylko co jeśli to nie przedmioty, lecz ludzie, są najlepszym źródłem na drodze do ich rozwiązania?
Warszawa, stolica. Miasto, które nigdy nie śpi, zbudowane jest na fundamentach powstańczej historii. Poznaję więc ludzi, Powstańców, których jeszcze mogę o coś zapytać. Jest ich coraz mniej, a każdy z nich skrywa kartę, która 80 lat temu została zapisana Powstaniem i okupacją. Rozmawiam z nimi. Rejestruję dla przyszłych pokoleń wiadomość, która przekazywana jest prosto z ich ust. Powstania nie pamiętam, ale niepamięć nie jest już dla mnie bytem nie do pokonania. Przyjdź i Ty - posłuchaj, poznaj na żywo Powstańców. - Paulina Niedzielska"
📅 Wystawa czynna w godzinach otwarcia Biblioteki, od 1.08.2024 r. do 30.08.2024 r.
Wystawa dostępna w zbiorach Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej: Nie żałować Niepamięci. O Powstaniu z ust Powstańców - Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
Sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Galeria zdjęć: