Senat RP ustanowił rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza. Z tej okazji Biblioteka zrealizowała w grudniu nagranie wideo fragmentu Ferdydurke. Do udziału w nagraniu zaprosiliśmy wspaniałego Stefana Friedmanna, który wcielił się w rolę profesora Bladaczki - nauczyciela języka polskiego. W role uczniów wcielili się Pracownicy Biblioteki na Koszykowej.
„Uznając zasługi autora Ferdydurke w kształtowaniu polskiej literatury, języka, niezależności intelektualnej i kulturowej otwartości, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia – w sto dwudziestą rocznicę urodzin pisarza – rok 2024 rokiem Witolda Gombrowicza” – podkreślono. „Witold Gombrowicz należy dziś nie tylko do najważniejszych twórców rodzimej literatury, ale pozostaje również jednym z czołowych inspiratorów współczesnej europejskiej myśli filozoficznej, społecznej i artystycznej. Jego dorobek od dziesięcioleci stanowi wizytówkę nowoczesnej polskiej kultury, jej uniwersalnego wymiaru i awangardowego potencjału” – tak zapisano w uzasadnieniu uchwały.
fot. Paulina Niedzielska
Lekcja polskiego z Ferdydurke to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fragmentów powieści Gombrowicza. Ukazuje groteskowo, w krzywym zwierciadle, system edukacji, który nie rozwijał uczniów, tylko miał wbijać ich w utarte schematy. Uczniowie mieli bezmyślnie powtarzać, że twórczość Słowackiego ich zachwyca, podczas gdy Nikogo nie interesowało, czy chłopcy rozumieją poezję Słowackiego. Pozbawieni samodzielnego myślenia nauczyciele mieli wychowywać uczniów takich, jak oni sami.
Projekt finansuje miasto stołeczne Warszawa.