Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna województwa Mazowieckiego we współpracy z Polskim Towarzystwem Afrykanistycznym, Katedrą Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego, Staromiejskim Domem Kultury oraz Festiwalem AfryKamera zaprasza na wystawę z cyklu Afryka na Koszykowej na temat:
Współpraca na rzecz edukacji w Afryce. Polskie działania w XXI w.
Wystawa, będąca uzupełnieniem niedawnej debaty pod powyższym tytułem, prezentowana jest w dwu przestrzeniach: w realnej sali wystawowej "zielonego atrium" na parterze Biblioteki oraz na jej stronie internetowej. Polski wkład na rzecz kształcenia afrykańskiej młodzieży i dorosłych sytuujemy na rozmaitych poziomach oświaty publicznej i prywatnej w Afryce i w Polsce w XXI w. Przywołujemy przykłady i formuły współpracy instytucji i organizacji obu stron, takie jak:
- edukacyjne dzieła zgromadzeń misyjnych
- projekty organizacji pozarządowych, władz samorządowych oraz rządowych
- bezpośrednia współpraca akademicka
- współpraca wielostronna z udziałem m.in. organizacji systemu ONZ
Szczególnie eksponowana jest na wystawie Akademia Rybołówstwa i Nauk o Morzu – jako największe na kontynencie afrykańskim przedsięwzięcie edukacyjne Polski i Angoli ukierunkowane na rozwój tzw. "niebieskiej gospodarki" w szerszym regionie (SADC). Fotografie i filmy z ostatniej fazy technicznego rozruchu wszystkich sekcji nowej uczelni angolskiej, całego jej kampusu, stanowią główną treść wystawy planszowej i wystawy cyfrowej. Przykłady innych przedsięwzięć edukacyjnych prezentowane są w przestrzeni internetowej Biblioteki w postaci cyfrowych tekstów, obrazów w galerii foto i prezentacji multimedialnej. Konstrukcję wystawy objaśnia planszowa mapa wystawy.
Kompleksowe opracowanie graficzne wystawy: zespół studentów grafiki Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie pod kierunkiem Ewy Sataleckiej.
Koncepcja merytoryczna i koordynacja: Eugeniusz Rzewuski.
Konrad Czernichowski, Oświata a rozwój społeczno-gospodarczy
s. Angelica Jose Wiska, Ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci niewidomych prowadzony przez siostry Franciszkanki Slużebnice Krzyża (FSK) w Kibeho (Rwanda).
MSZ DWR - Notatka: Ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci niewidomych w Kibeho (Rwanda).
Kinga Lendzion, Zaangażowanie polskich zgromadzeń zakonnych w rozwój edukacji na Madagaskarze.
Tadeusz Makulski, Adopcja Serca Ruchu Maitri. Szansa edukacyjna dla dzieci z ubogich rodzin Afrykańskich.
Karolina Bieniek, Projekt "Książki dla Gwinei" - współpraca samorządów pod auspicjami UNESCO.
Grzegorz Trela, JUCo – "Polski" uniwersytet w Tanzanii.
"Akademia Niebieskiej Gospodarki w Angolii": plansze wystawowe NAVIMORu i wypowiedzi-cytaty zebrane przez red. Magdalenę Rakowiec.