Z okazji 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy prac Pauliny Niedzielskiej - absolwentki wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pt. „Znaki Niepamięci. Stolica XXI wieku i pamięć o Powstaniu Warszawskim”.
Wystawa składa się z kolaży fotograficznych łączących elementy nowoczesnej architektury Warszawy z archiwalnymi fotografiami z Powstania Warszawskiego. Celem tych kompozycji jest zachowanie dla przyszłych pokoleń pamięci o tym zrywie. Nowoczesna architektura zbudowana jest na fundamentach historii. Powstańczej historii. Pamiętamy o tym tylko każdego 1 sierpnia?
Integralną częścią pracy jest wideo pt. „Znak Polski Walczącej w przestrzeni publicznej”, w którym dostrzegamy połączenie wypowiedzi ludzi z różnych środowisk z materiałem wideo nagrywanym podczas marszów pamięci czy manifestacji na terenie Warszawy, podczas których pojawiał się znak Polski Walczącej, bądź jego interpretacje. Praca ukazuje problem zawłaszczania symbolu Polski Walczącej, który był i jest niezwykle ważny dla Powstańców Warszawskich- jest ich swego rodzaju „mundurem”. Podstawą pracy wideo jest rozmowa autorki z Panią Wandą Traczyk-Stawską, uczestniczką Powstania Warszawskiego. Paulina pyta o znak Polski Walczącej i jego manipulacje: Roberta Bąkiewicza ze strony narodowców, Martę Lempart ze Strajku Kobiet, przedstawicieli z grupy Polskie Babcie, Oktawię Kromer- dziennikarkę, oraz Elżbietę Podleśną, która w sądzie dowiodła, że w manipulacjach symbolami, liczą się intencje.
Wystawa czynna w godzinach otwarcia Biblioteki, 1.08-25.08.2023r.