Zapraszamy na wystawę
„Architektura Wielkiej Polski.
Wizje rozwoju przestrzennego w publicystyce ruchu narodowego 1905-1945”.
Wystawa przybliża koncepcje architektoniczne oraz projekty rozwoju przestrzennego Polski formułowane przez twórców związanych ze środowiskami narodowymi w okresie II Rzeczpospolitej. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. kwestię uporządkowania przestrzeni i krajobrazu polskich miast czyniło jednym z ważkich zagadnień, przed jakimi stawało młode państwo. Wskazywano w tym kontekście m.in. na konieczność integracji poszczególnych dzielnic, wchodzących wcześniej w skład odrębnych organizmów państwowych.
Twórcy, działacze i publicyści związani ze środowiskami narodowymi od początku formułowali potrzebę harmonijnego rozwoju i kształtowania ładu przestrzennego jako kluczowych dla prawidłowego rozwoju narodu i państwa.
Wystawa przygotowana została przez Towarzystwo Ekonomistów i Przedsiębiorców im. Juliana Dunajewskiego i składa się z dziesięciu plansz tematycznych. Wystawie towarzyszyć będzie prelekcja z udziałem jej twórców, która odbędzie się w dniu 7 maja br. o godz. 18 w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, w sali konferencyjnej w gmachu im. Stanisławów Kierbedziów. Wstęp wolny.