Na terenie Czytelni Sztuki i Kartografii na 2 piętrze do końca listopada możecie Państwo oglądać wystawę II wojna światowa. Losy Polaków i miast opowiedziana zbiorami Biblioteki na Koszykowej.
25 września 1939 roku Warszawa przeżyła niespotykany w historii świata nalot bombowy. Od godziny 7.00 do wieczora blisko 400 niemieckich bombowców zrzucało bomby na stolicę. Warszawiacy nazwali ten dzień – czarnym poniedziałkiem.
Na Warszawę spadło prawie 630 ton bomb. Samoloty nadlatywały falami. Niemieccy lotnicy zrzucali bomby zapalające i burzące. W mieście wybuchło około 200 pożarów. Niemieccy piloci nie oszczędzali publicznych budynków. Bomby spadały na szpitale oznaczone Czerwonymi Krzyżami. W Szpitalu św. Ducha zostało 700 rannych, z których większość zmarła. Płonął Nowy Świat, Marszałkowska, Królewska, Chmielna i wiele innych ulic. Gaszenie pożarów utrudniał brak wody i ostrzeliwanie ludności cywilnej z samolotów. Włoski korespondent wojenny pisał w tamtym czasie: "lotnictwo obrzucało bombami i ostrzeliwało z karabinów maszynowych barykady na ulicach. Zdarzyło się po raz pierwszy w historii wojen, że samoloty walczyły z barykadami".
Możecie Państwo obejrzeć unikalne zdjęcia naszej Biblioteki zniszczonej przez okupanta, jak i stolicy. Warszawa – miasto ran pamięci. Postanowiliśmy pokazać także jedno z najbardziej zniszczonych miast, poza Warszawą – Jasło. Poświęciliśmy również miejsce Poznaniowi, Wrocławiowi, oraz Bydgoszczy.
Tym razem chcieliśmy pokazać siły, które doprowadziły Warszawę do takiej ruiny. Zawieszone modele samolotów, to miniatury ogromnego lęku, brutalnego gwałtu, bólu i śmierci tamtych lat. Ta część wystawy została nazwana przez autorkę – nad Warszawą.
Zapraszam do Czytelni Sztuki i Kartografii
autorka wystawy: Beata Bujnowska