Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

 

ekrany wystawa Napoleoniada22W listopadzie i grudniu 2024 roku Dział Sztuki i Kartografii zaprasza na wystawę „Napoleoniada. Droga Polaków do wolności”. Miejscem prezentacji tematu jest część wystawowa parteru Plomby, wejście od strony szatni Biblioteki. Znajdziecie Państwo naklejki podłogowe/kierunkowskazy zachęcające do odwiedzenia wystawy.

Czego możecie się spodziewać? Na pewno dużej dawki historii przedstawionej we wspaniałej i nowoczesnej prezentacji w pięknym wnętrzu. Przeczytacie między innymi o tym, że:

W 1795 dokonał się trzeci rozbiór Polski. Podzielona między Rosję, Prusy i Austrię Rzeczpospolita miała zniknąć z mapy Europy na 123 lata.

W listopadzie 1795 roku, polscy oficerowie i ochotnicy, którzy zmuszeni byli opuścić Polskę, zaproponowali rządowi francuskiemu utworzenie legionu polskiego (zależnego od armii francuskiej). Dyrektoriat zadecydował, że legion ten zostanie stworzony we Włoszech. Miał zasilić armię włoską dowodzoną przez generała Bonapartego, walczącego przeciw Austrii.

Polacy wytrwale walczący u boku Napoleona mieli nadzieję, że przy jego pomocy Polska odzyska niepodległość. Aspiracje te zostały częściowo zrealizowane po bitwie pod Frydlandem i podpisaniu traktatów w Tylży (7–9 lipca 1807) zawartych między Francją, Rosją i Prusami. Zostało utworzone wówczas Księstwo Warszawskie, jako państwo niepodległe, w sojuszu z Francją.

Polacy byli obecni przy Napoleonie przez większą część jego kariery, w chwilach największych zwycięstw i klęsk. Wspomnienie cesarza pozostało bardzo żywe w pamięci przez cały wiek XIX i trwa do dzisiaj. Postać cesarza Francuzów pojawia się w wielu dziełach polskiej sztuki i literatury. Wspomnieć można chociażby epopeję Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, powieść Popioły Stefana Żeromskiego czy liczne obrazy Januarego Suchodolskiego i Piotra Michałowskiego.

 

Zapraszam serdecznie

Beata Bujnowska – autorka wystawy.

Szukaj na stronie