Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Dostęp i jakość świadczeń w zakresie ochrony zdrowia, brak poczucia bezpieczeństwa budzi wielkie niezadowolenie we wszystkich grupach społecznych. Zgodnie z Konstytucją RP zapewnienie powszechnego dostępu do ochrony zdrowia jest obowiązkiem państwa i prawem obywatelskim.

Zakres merytoryczny eksperckiego panelu dyskusyjnego obejmie wyzwania polskiego systemu ochrony zdrowia, w tym niedoborów kadrowych pielęgniarek i położnych, w kontekście polityki społecznej i praw obywatelskich.
Wątek obywatelski nawiązuje do ogólnopolskiej kampanii społecznej prowadzonej przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych - „Ostatni dyżur”.

Celem kampanii przez ponad pół roku było uświadomienie decydentów o dramatycznej sytuacji dotyczącej zabezpieczenia społeczeństwa polskiego w świadczenia zdrowotne realizowane przez pielęgniarki i położne wynikającej z malejącej liczby pielęgniarek i położnych.
Efektem kampanii jest ponad 532 tysięcy zebranych recept w całym kraju. To pięciokrotnie więcej aniżeli potrzeba do przeprowadzenia inicjatywy ustawodawczej. Taka liczba podpisów pokazuje wagę i skalę problemu, jak równie społeczną świadomość.

Społeczeństwo powołując się na konstytucyjne prawo dostępu do ochrony zdrowia zaapelowało do polskiego rządu o zagwarantowanie Polakom opieki świadczonej przez pielęgniarki i położne. Kadra pielęgniarek i położnych jest bardzo ważnym elementem systemu ochrony zdrowia. Według prognoz w 2020 r. z systemu odejdzie ponad 54 tys. pielęgniarek - jeżeli dojdzie do realizacji czarnego scenariusza - polski system ochrony zdrowia zostanie sparaliżowany.
Według najnowszego raportu OECD dot. zdrowia i opieki medycznej „Health at Glance 2015” liczba pielęgniarek na 1 tys. mieszkańców w Polsce wynosi już 5,3 (5,4 poprzednia
edycja raportu).

Polska pod względem zarobków pielęgniarek plasuje się na 4 miejscu od końca w statystykach europejskich. Raport odwołuje się do emigracji zarobkowej polskich pielęgniarek - we Włoszech Polki stanowią 11 proc. czynnych zawodowo pielęgniarek, a w Wielkiej Brytanii w 2014 roku zarejestrowanych było ponad 2500 polskich pielęgniarek.


Obszary tematyczne, które zostaną poruszone przez ekspertów:

  •  dr Anna Surówka-Pasek, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odniesie się prawa konstytucyjnego gwarantującego obywatelom ochronę zdrowia oraz miejsce prawa do ochrony zdrowia w systemie praw i wolności człowieka i obywatela.
  • prof. zw. dr hab. Tomasz Goban-Klas, socjolog, medioznawca, profesor emerytowany Uniwersytetu Jagiellońskiego, poruszy temat komunikacji w ochronie zdrowia - health communication . Jak komunikować i rozmawiać o zdrowiu w domenie publicznej.
  •  Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich, omówi kwestie angażowania się obywateli w akcje społeczne - udział obywateli w procesach decyzyjnych w sferach życia publicznego. W obliczu jakich wyzwań obywatele „biorą sprawy w swoje ręce”.
  • Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych, przedstawi perspektywę pacjentów wobec problemu, wpływ organizacji pacjentów - obywateli na funkcjonowanie systemu.
  • dr Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, przedstawi rolę społeczną pielęgniarek i położnych, zagrożenia społeczne wynikające z malejącej liczby pielęgniarek i położnych w ujęciu systemowym.

Moderator debaty: Krzysztof Ziemiec, TVP


Format debaty:
I część: wypowiedzi (3-5 min) ekspertów interpretujące temat debaty „Zdrowie prawem obywatela”
II część: ekspercki panel dyskusyjny (moderowany przez Krzysztofa Ziemca)

Debata odbędzie się 16 grudnia 2015 r. o godz. 11:00 w Sali Pod Zieloną Ścianą Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej 26/28 w Warszawie.

Szukaj na stronie