Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

stanislam august„Pamiętniki króla Stanisława Augusta” (wybór tekstu prof. Dominique Triaire, redakcja prof. Marek Dębowski) - jeden z najważniejszych i najciekawszych dokumentów epoki, w której powstały. Dzieło obejmujące lata 1732 – 1778 pokazuje bogatą panoramę Europy i Rzeczypospolitej epoki oświecenia – kultury, obyczajów i rozgrywek politycznych. „Pamiętniki” to nie tylko wydarzenia, ale przede wszystkim ludzie - władcy, ich ministrowie i doradcy, przywódcy stronnictw politycznych, twórcy kultury oświecenia europejskiego i polskiego, a także damy z otoczenia królewskiego. Wszystkie te postaci zostały niezwykle trafnie opisane przez Stanisława Augusta, a ich literackie portrety stanowią niewątpliwy walor „Pamiętników”.

Celem cyklu wykładów zorganizowanych przez Muzeum Łazienki Królewskie i Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym jest przyjrzenie się przynajmniej niektórym bohaterom Pamiętników. Przedmiotem wykładów będą port-rety indywidualne i zbiorowe, przy czym starano się wybrać postacie z różnych kręgów – rodziny królewskiej, przywódców politycznych, władców, ludzi kultury, zarówno Polaków, jak cudzoziemców ważnych dla króla, ale co istotne ważnych także dla historii Polski i Europy. W przygotowaniu cyklu uczestniczą najlepsi badacze dziejów XVIII wieku, co sprawia, że wykłady, choć przekazane w formie popularnej, zapoznają słuchaczy z aktualnym stanem wiedzy i najnowszymi wynikami badań nad epoką stanisławowską.

Wykłady „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie” będą odbywać się raz w miesiącu, do 12 czerwca 2014 r., w Pałacu na Wyspie, o godz. 17.00.

Pierwszy wykład odbędzie się 16 stycznia 2014 (czwartek) g. 17:00

Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1 (Pałac na Wyspie)

Szukaj na stronie