Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI

  1. Czy z Biblioteki Publicznej m st. Warszawy mogą korzystać tylko mieszkańcy stolicy?

    Odp.: Ze zbiorów udostępnianych na miejscu w czytelniach mogą korzystać wszystkie osoby, które ukończyły 13 lat, bez względu na miejsce zamieszkania. Natomiast możliwość wypożyczenia książki na zewnątrz mają tylko osoby dorosłe, przynajmniej czasowo zameldowane w województwie mazowieckim oraz studenci uczelni warszawskich.
  2. Co muszę zrobić, aby móc korzystać z Biblioteki?

    Odp.: Aby korzystać ze zbiorów Biblioteki na miejscu w odpowiednich czytelniach, trzeba mieć przy sobie Kartę Czytelnika, która wydawana jest na podstawie ważnego dokumentu tożsamości w Recepcji (parter), Wypożyczalni (parter) i w każdej czytelni. Należy zapoznać się z treścią regulaminu Biblioteki i wypełnić deklarację, między innymi zawierającą zobowiązanie do jego przestrzegania. Szczegółowe informacje.
  3. Czy na Kartę Czytelnika mogę wypożyczać książki na zewnątrz?

    Odp.: Wypożyczać książki na zewnątrz mogą osoby pełnoletnie, które mają przynajmniej czasowy meldunek w województwie mazowieckim, oraz studenci uczelni warszawskich.
  4. Jak długo trwa wyrobienie Karty Czytelnika? Czy jest ona płatna?

    Odp.: Karty wydawane są bezpłatnie, bezpośrednio po wypełnieniu i złożeniu deklaracji.
  5. Zgubiłem kartę biblioteczną. Co mam zrobić?

    Odp.: W przypadku zaginięcia Karty Czytelnika należy zgłosić się do Recepcji lub Wypożyczalni, jeśli na karcie są zakodowane uprawnienia do wypożyczania książek (opłata za duplikat - 5zł).
  6. Jeśli nie mam przy sobie Karty Czytelnika, ani żadnego dokumentu, czy mogę skorzystać z książki w Czytelni?

    Odp.: Niestety, nie jest to możliwe.
  7. Czy do Biblioteki można zapisać się przez Internet?

    Odp.: Na razie jest to niemożliwe.
  8. Jak sprawdzić czy potrzebna mi książka jest w księgozbiorze Biblioteki?

    Odp.: Poszukiwania należy prowadzić w katalogu komputerowym dostępnym na stanowiskach komputerowych w Bibliotece - w recepcji, w poszczególnych czytelniach i Wypożyczalni, a także on-line na stronie naszej Biblioteki (http://www.koszykowa.pl - na stronie WWW widoczny jest pasek wyszukiwarki, z którego należy skorzystać).
    Katalog Główny zawiera dane o wszystkich zbiorach Wypożyczalni, o pozycjach zgromadzonych w poszczególnych czytelniach od 1993 r. oraz informacje o większości tytułów czasopism.
    Jeśli poszukiwanej pozycji nie ma w tym katalogu, należy wybrać  
    Zeskanowany katalog książek (stanowiący uzupełnienie Katalogu Głównego Aleph), w którym można wyszukać informacje o książkach polskich i zagranicznych, XIX i XX-wiecznych (wydanych do 1993 r. włącznie) oraz
    Zeskanowany katalog czasopism zagranicznych i sprawozdań zawierający informacje o pozycjach wychodzących od XIX w. do wpływów z roku 2002.

CZYTELNIE

  1. Jak mogę zamówić książkę do czytelni?

    Odp.: Książki znajdujące się w Katalogu Głównym, które mają sygnaturę zaczynającą się od skrótów literowych Z lub Skr., można zamawiać komputerowo (także przez Internet) po zalogowaniu się w naszym systemie, patrz instrukcja: Zamawianie książek z sygnaturami Z. i Skr. do Czytelni Głównej, Księgozbioru Podręcznego i Varsavianów za pośrednictwem Internetu. Istnieje również możliwość zamawiania poprzez złożenie we właściwej czytelni prawidłowo wypełnionego rewersu. Powinien on zawierać takie dane jak: autor, tytuł, tom, a w przypadku czasopisma - oprócz tytułu - rocznik, ewentualnie numer, sygnaturę sprawdzoną w katalogu komputerowym lub kartkowym czasopism oraz datę i podpis czytelnika.
    Pozycje znajdujące się w zeskanowanym katalogu książek można zamówić poprzez wypełnienie formularza zamieszczonego obok wybranej karty katalogowej lub przez tradycyjny rewers.
  2. Co to jest sygnatura?

    Odp.: Sygnatura to numer identyfikacyjny książki określający jej miejsce w Bibliotece. W katalogu komputerowym umieszczona jest w opisie głównym pozycji obok nazwy czytelni oraz w zakładce Lokalizacja/Zamówienie. W katalogu zeskanowanym znajduje się w prawym górnym rogu karty katalogowej.
  3. Ile książek mogę zamówić w czytelni?

    Odp.:
    W czytelni można zamówić dowolną ilość książek, jednak jednorazowo system może przyjąć do realizacji 3 zamówienia, a po upływie 30 min. kolejne 3. Jednocześnie bibliotekarz przyjmie jednorazowo 5 papierowych rewersów.
  4. Co oznaczają litery przy sygnaturach książek i czasopism?

    Odp.: Litery stanowią integralną część sygnatury i wskazują na miejsce, gdzie znajduje się poszukiwana pozycja. I tak :
    Z. (księgozbiór zasadniczy) i Skr. (skrypty) - przechowywane są w magazynie Czytelni Głównej (udostepniane również w Czyt. Podręcznej i Czyt. Czasopism);
    P. (prasa); K. (kalendarze); Spr. (sprawozdania); Vars. (varsaviana) - Czytelnia Czasopism i Varsavianów im. W. Bartoszewskiego;
    w. - Wypożyczalnia;
    Podr. - Czytelnia Księgozbioru Podręczna im. F. Czerwijowskiego;
    Szt.; C.(czasopisma); Kart. (zbiory kartograficzne) - Czytelnia Sztuki i Rzemiosł Artystycznych i Kartografii;
    Bibl. - Czytelnia Główna im. St. Kierbedziów, Czytelnia Księgozbioru Podręcznego im. F. Czerwijowskiego;
    MKD - Czytelnia Muzeum Książki Dziecięcej;
    Inf. - Czytelnia Informatorium.

    Do domu można wypożyczyć tylko książki z sygnaturami poprzedzonymi literami w. oraz z sygnaturami zakończonymi literą [w] –por. punkt 13.

  5. Czy książki z Czytelni można wypożyczyć do domu?

    Odp.: Jest to możliwe jedynie w odniesieniu do literatury pięknej. Książki te są oznaczone w katalogu komputerowym symbolem [w] po sygnaturze, np.: Z.123456 [w].
    Usługa jest dostępna dla czytelników posiadających uprawnienia do wypożyczeń. Zamówienia dokonuje się przez Internet. Należy zalogować się na swoje konto wpisując nr ID z Karty Czytelnika (lub PESEL jeśli kartą czytelnika jest Warszawska Karta Miejska lub Elektroniczna Legitymacja Studencka) oraz kod PIN. Jednorazowo można wypożyczyć 5 książek z Czytelni Głównej oraz 2 z Czytelni Sztuki - odbiór w Wypożyczalni.
  6. Czy można korzystać z książek, które nie mają sygnatury?

    Odp.: Z książek, które nie mają jeszcze w katalogu komputerowym sygnatury (są w trakcie opracowania) można skorzystać w Czytelni Głównej. O dostępności tych pozycji informuje dyżurujący bibliotekarz.
  7. Czy można zabrać ze sobą własne książki lub czasopisma i korzystać z nich w czytelni?

    Odp.: Tak, można. Trzeba jednak zgłaszać ten fakt dyżurującemu bibliotekarzowi.
  8. Czy można korzystać w czytelni z własnego laptopa?

    Odp.: Można, ale pokrowce na laptopy należy pozostawić w szatni. Stoliki czytelników wyposażone są w gniazdka elektryczne, z których mogą Państwo korzystać do zasilania własnego sprzętu.
  9. Czy możliwe jest odłożenie na dzień następny książek, z których korzystam w czytelni?

    Odp.: Tak. Nie wyklucza to jednak udostępniania tych książek innym czytelnikom, gdy nikt aktualnie z nich nie korzysta.
  10. Jeśli chciałbym sprawdzić coś bardzo szybko w księgozbiorze podręcznym, czy mogę nie rozbierać się w szatni i nie zostawiać tam swojej teczki?

    Odp.: Nie. Zgodnie z regulaminem wstęp do wszystkich czytelni mają tylko osoby bez wierzchnich okryć oraz bez toreb, teczek, reklamówek itp.
  11. Czy można pracować w czytelni nie korzystając ze zbiorów Biblioteki?

    Odp.: Można, trzeba jednak posiadać przy sobie Kartę Czytelnika.

WYPOŻYCZALNIA

  1. Co muszę zrobić, aby korzystać z Wypożyczalni?

    Odp.: Osoba, która chce korzystać z Wypożyczalni musi:
    - być zameldowana na stałe lub czasowo w województwie mazowieckim lub być studentem uczelni warszawskiej,
    - mieć ukończone 18 lat,
    - założyć kartę czytelnika oraz uzyskać uprawnienia do korzystania z Wypożyczalni poprzez złożenie wypełnionego zobowiązania,
    - wpłacić kaucję (szczegółowe informacje na ten temat podane są w regulaminie);

    Uwaga! niektóre książki wypożyczane są po uiszczeniu kaucji specjalnej, której wysokość ustala kierownik Wypożyczalni.
  2. Ile książek mogę wypożyczyć jednorazowo i na jak długo?

    Odp.: Czytelnik ma prawo wypożyczyć 3 książki na miesiąc ze zbiorów Wypożyczalni. Regulamin Wypożyczalni znajduje się na stronie Biblioteki. Pozycje wypożyczane z czytelni - patrz punkt 5 z rozdz. Czytelnie.
  3. Czy i jak mogę przesunąć termin zwrotu wypożyczonej książki?

    Odp.: Czytelnik może przesunąć termin zwrotu wypożyczonej książki jeśli zwróci się z taką prośbą przed upływem tego terminu i danej książki nie zamówił inny Czytelnik. Można tego dokonać osobiście, telefonicznie lub wysyłając e-mail na konto Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  4. Jak zamawiać książki z Wypożyczalni?

    Odp.: Czytelnik uprawniony do wypożyczeń zamawia książki jedynie drogą elektroniczną logując siędo katalogu używając loginu (numeru karty) i numeru PIN (hasła). Zamówione książki powinien odebrać w ciągu trzech dni w Wypożyczalni. Instrukcja: Komputerowe zamawianie książek z Wypożyczalni.

WYPOŻYCZALNIA MIĘDZYBIBLIOTECZNA

  1. Co to jest wypożyczanie międzybiblioteczne?

    Odp.: Wypożyczanie międzybiblioteczne dotyczy wyłącznie współpracy między bibliotekami (krajowymi i zagranicznymi), które zamawiają książki dla Czytelników i udostępniają je w swoich czytelniach. Wypożyczalnia Międzybiblioteczna realizuje również zamówienia tych bibliotek na odbitki ksero i skany (cennik na stronie www).

  2. Jak założyć konto w Wypożyczalni Międzybibliotecznej?

    Odp.: Aby założyć konto w Wypożyczalni Międzybibliotecznej należy wypełnić Deklarację (tekst na stronie) i doręczyć ją z pierwszym zamówieniem. Wraz z wysłaną przez nas książką otrzymują Państwo Kartę Czytelnika Wypożyczalni i PIN, co umożliwi zamawianie publikacji przez Internet.

  3. Jak zamówić książkę?

    Odp.: Przyjmujemy zamówienia na tradycyjnych rewersach międzybibliotecznych i zamówienia elektroniczne przez Internet (Zasady wypożyczeń międzybibliotecznych). Jako rewers traktujemy również zamówienia przesłane e-mailem. Zamówienia tradycyjne i przesłane pocztą elektroniczną muszą zawierać dokładny adres biblioteki zamawiającej oraz dane o poszukiwanej książce.

KSERO

  1. Czy istnieje możliwość robienia kserokopii z Państwa zbiorów?

    Odp.: Tak, jest ono dozwolone, w granicach określonych prawem autorskim. Kopiowanie wykonywane jest odpłatnie w PRacowni Reprograficznej i na urządzeniach samoobsługowych. Aby wykonać odbitki samodzielnie, należy użyć zbliżeniowej wielorazowej karty magnetycznej, którą można kupić w Pracowni Reprograficznej. Istnieje również możliwość wykorzystania w tym celu Kart Czytelnika, na które uprzednio zostały załadowane środki finansowe.

    Cennik usług reprograficznych
     
    Uwaga! Nie wszystkie zbiory można kserować, ale istnieje możliwość zeskanowania pozycji, które podlegają ochronie t.j. wydanych przed 1950 r. oraz tych, których stan techniczny nie pozwala na wykonanie odbitek kserograficznych. Szczegółowych informacji udziela bibliotekarz.
  2. Czy można zrobić kolorowe kserokopie?

    Odp.: Tak, jest to możliwe. Można również wykonać kolorowe skany i wydruki (w Pracowni Reprograficznej na parterze).

INTERNET

  1. Czy na terenie Biblioteki można skorzystać z Internetu?

    Odp.: Internet dostępny jest na wybranych stanowiskach komputerowych na terenie całej Biblioteki w tym w Pracowni Komputerowej (I piętro) wyposażonej w 15 stanowisk. Przy pierwszej wizycie należy pobrać z Recepcji login i hasło oraz zapoznać się z Regulaminem. Więcej informacji na ten temat znajduje się w Instrukcji.
    Czytelnicy wyposażeni w odpowiednio skonfigurowane własne urządzenia mogą bezpłatnie korzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu (hotspot hotspot.koszykowa.pl).
  2. Czy jest możliwość wydrukowania interesujących mnie stron z Internetu?

    Odp.: Tak. W czytelniach i w Pracowni Komputerowej znajdują się samoobsługowe urządzenia do kopiowania i wydruków obsługiwanych za pomocą kart zbliżeniowych (Karta Czytelnika lub karta do systemu wydruków, którą można nabyć w Pracowni Reprograficznej). Informacje o cenach wydruków podanne są w cenniku usług reprograficznych.
  3. Czy jest możliwość pisania i drukowania pracy naukowej w Bibliotece?

    Odp.: Tak. Na stanowiskach z dostępem do Internetu jest możliwość skorzystania z pakietu Microsoft Office oraz drukarki. Informacje o cenach wydruków podanne są w cenniku usług reprograficznych.
  4. Czy jest możliwość zapisu danych na płyty lub pendrive?

    Odp.: Wszystkie komputery wyposażone są w złącza USB i nagrywarki płyt CD/DVD. Można zatem zapisać dane na własnych nośnikach elektronicznych (ze względu na niezawodność i bezpieczeństwo Państwa danych zdecydowanie zalecamy wykorzystywanie przenośnych dysków USB i pendrive-ów.
  5. Czy mogę telefonicznie zarezerwować stanowisko komputerowe?

    Odp.: Niestety, nie jest to możliwe.

Szukaj na stronie